Klokočské skály byly za přírodní rezervaci vyhlášeny v roce 1985. Jsou jakousi souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Plošina nad obcí Klokočí je zakončená strmým skalním čelem. Téměř souvislá stěna je asi 1600 m dlouhá a oddělují se z ní izolované skalní věže, kterým se říká sloní hřbety, a rozsedlin (Klokočské průchody). Ve vlastní skalní stěně vzniklo velké množství jeskynních dutin.
Skalní město se skládá z jižnějších Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody a severnějších Betlémských skal se sloními hřbety.
Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje.
Vhodným nástupním místem do oblasti je obec Klokočí, ze které se na vrchní partie stěn dostanete skalní rozsedlinou zvanou Klokočské průchody. Tyto kamenné schody jsou 70 m dlouhé a již ve středověku jimi vedla kupecká stezka. Z rozcestí nad schody se můžete vydat buď po červené značce cestou plnou vyhlídek do Betlémských skal, nebo po žluté značce k jeskyni Postojna či ke skalní zřícenině Rotštejn.