Návod na jednoduchou výrobu domácího mýdla ze třech základních surovin (olej, voda, hydroxid).
Recept:
50 % olivový olej (250 gramů) – parádně pečuje o pokožku
25 % kokosový olej (125 gramů) – stará se o čištění a o dostatek pěny
25 % bambucké máslo (125 gramů) – díky němu je mýdlo odolné a jen tak se neodmyje
Máme teda 50 % tekutých olejů a 50 % pevných olejů.
na 500 gramů olejů tedy potřebujeme 133 gramů vody a 66 gramů hydroxidu.
Přetučnění je 8 % a vodu v poměru 2:1 s hydroxidem. Přetučnění je hodnota, která nám udává, kolik procent mastných kyselin zůstane v mýdle po procesu saponifikace (zmýdelnění). Přetučnění udává množství oleje, které zůstane v mýdle po zreagování hydroxidu. Pečuje o pokožku a brání jejímu vysoušení.
BEZPEČNOST
Pozor! Hydroxid je silná žíravina. V případě, že dojde k potřísnění kůže okamžitě je třeba ji oplachovat velkým množstvím studené vody. Při zasažení očí vyplachujte vodou a okamžitě zavolejte lékařskou pomoc!
Z louhu není třeba mít strach. Jen respekt a být si vědomi jeho nebezpečnosti. Při zachování všech bezpečnostních pravidel – rukavice, brýle a vhodné oblečení – je riziko potřísnění relativně malé.
PRACOVNÍ POSTUP
Nasadíme si ochranné pomůcky – brýle a rukavice, oblečeme si dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem.
Do jedné nádoby (nerezové nebo plastové – teplovzdorné, nikdy nepoužíváme sklo!) si odvážíme potřebné množství destilované vody, do druhé nádoby odvážíme hydroxid.
Poté pomalu vsypeme hydroxid do vody. Nikdy ne naopak, může dojít k bouřlivé reakci a poranění! Během rozpouštění se uvolňují páry, které se nesmí vdechovat. Takže otevřít okno, odvrátit tvář od misky, pomalu vsypat hydroxid do vody, rozmíchat a na chvíli odejít vedle do místnosti. Při rozpouštění hydroxidu ve vodě se uvolňuje velké množství tepla a roztok může mít až 90°C, takže pozor na to.
Jakmile je hydroxid plně rozpuštěný, necháme ho chladnout na bezpečném místě.
Zatímco nám chladne louh si odvážíme tuky. Do jedné misky pevné tuky (bambucké máslo a kokosový olej) a ty dáme rozpouštět nad vodní lázeň. A do druhé odvážíme tekuté oleje (v tomto receptu je to olivový olej).
Než se nám rozpustí pevné tuky, tak si připravíme formu. Forma může být plastová (vhodná do trouby) nebo silikonová. Já používám dřevěné, ty je ale potřeba předem vystlat pečícím papírem (předem! Potom už nebude čas ). Formy se dají koupit na internetu nebo můžete koupit tepluvzdornou plastovou nebo silikonovou formu v obchodě s domácími potřebami. Na tvaru moc nesejde, hlavně ať se mýdlo do formy vleze a dá se z ní snadno dostat.
Jakmile teplota olejů a hydroxidu klesla na cca 36 – 38°C (louh musí mít vždy o pár stupňů více než oleje), tak pomalu nalijeme roztok hydroxidu do olejů. Zamícháme nejprve stěrkou a pozorujeme, co se s hmotou děje. Poté vezmeme tyčový mixér a na nejnižší stupeň pár sekund opatrně mixujeme. Promícháme hmotu stěrkou a sledujeme jak se změnila. Takto pokračujeme až do doby, kdy vidíme na povrchu mýdla tzv. stopu.
Jak poznat správnou stopu? Pokud nabereme trochu hmoty na stěrku a necháme jí dopadat zpátky do misky, na hladině se na chvíli vytvoří malá vlnka předtím, než se spojí se zbytkem hmoty. V tomto okamžiku máme homogenní hmotu, která je připravená na lití do formy. Pokud stopa ještě není viditelná je třeba mixovat dál.
Nespěchejte. Pozorujte jak se mýdlo chová a jak se hmota mění – barva, hustota, konzistence. Tohle je jedna z nejdůležitějších částí výroby mýdla a nesmí se zanedbat.
Jakmile máme stopu, můžeme mýdlovou hmotu nalít do připravené formy. Vylejte vše, pokud bude třeba, misku vystírejte. Teď už jen zajistit, aby spolu oleje a louh zreagovaly a nám vzniklo mýdlo.
Tady je několik možností jak postupovat. Můžeme dát mýdlo do trouby na 55°C cca na 2 hodiny a pak jej nechat v troubě do vychladnutí (tady si musíte být jistí, že trouba takovou teplotu udrží a nepůjde samovolně nahoru – mohlo by dojít k přehřátí mýdla). Druhá možnost je formu s mýdlem zabalit do deky a dát na 24 hodin například k radiátoru. Mýdlo potřebuje teplo, aby proběhla tzv. gelová fáze, během které zreaguje většina hydroxidu a vznikne mýdlo.
Obě možnosti jsou v pořádku, záleží jak moc jste na svůj výtvor nedočkaví.
Pak už stačí jen nakrájet a nechat mýdlo na suchém a dobře větraném místě několik týdnů zrát. Minimum jsou 3 týdny a pro naše první mýdlo by měl tento čas stačit, ale čím je mýdlo starší, tím má lepší vlastnosti. Během zrání mýdlo ztrácí vodu a dochází k vytvoření tzv. krystalické mřížky. Díky zrání je mýdlo šetrnější a hlavně déle vydrží – jen tak se neodmydlí.
Je dobré před použitím zkontrolovat pH mýdla, zda je bezpečné, lakmusovými papírky, které koupíte v lékárně. Hodnota naměřeného pH u takto vyrobeného mýdla by měla být 8 – 10.
A máme hotovo! Teď ještě vydržet aspoň ty 3 týdny…aspoň proto, že čím je mýdlo starší, tím má lepší vlastnosti. Mýdla začínají být opravdu příjemná od 3 měsíců.
( text převzatý ze stránek www.primoodvcelarky.cz)